29 02 2008

Paypal Hesabına Para Gönder

Paypal hesabınızdan başka bir paypal hesabına para yollamak için yapmanız gerekenler aşağıda anlatılmaktadır.

Paypal Hesabınızdan Başka Hesaba Para Gönderme

1.) İlk olarak kullanıcı adı ve şifreniz ile paypal hesabınıza giriniz. Daha sonra üst menüde bulunan Send Money bölümüne tıklayarak para gönderme işlemine başlayınız. Aşağıdaki resimde tıklanması gereken yer belirtilmiştir.

2.) Paypal para gönderme menüsüne girdikten sonra karşınıza bir form gelecektir. Buradaki bilgileri aşağıdaki anlatıma göre doldurun.

 

1: To - Bu kısma parayı kime göndermek istiyorsanız o kişinin veya şirketin paypal hesabını yani paypal mail adresini giriniz. Örnek admin@genelblog.com gibi.
2: Bu kısımda ise daha önceden para gönderdiğiniz bazı kişilerin paypal hesapları bulunmaktadır. 1 numaralı menü ile uğraşmadan direk hafızadaki kişiyi buradan seçerek para yollayabilirsiniz.
3: Amount - Bu kısım ise göndermek istediğiniz tutarı yazdığınız bölümdür. Eğer küsuratlı tutar gönderecekseniz araya (.) işaretini koyunuz.
4: Currency - Göndermek istediğiniz tutara ait olan para birimini buradan seçiniz. Örnek olarak bir kişiye 25.1 dolar gönderecekseniz. Amount kısmına 25.1 yazmalı ve burayıda U.S. Dollars olarak seçmelisiniz. Paypal tarafından şu anda desteklenen para birimleri; Australian Dollars, British Pounds, Canadian Dollars, Czech Koruna, Danish Kroner, Euros, Hong Kong Dollars, Hungarian Forint, Japanese Yen, New Zealand Dollars, Norwegian Kroner, Polish Zlotych, Singapore Dollars, Swedish Kronor, Swiss Francs
5: For - bu kısım ise ödemenin ne için yapıldığına dair bir seçenek bölümüdür. Seçenekleri inceleyecek olursak;

- Service/Other: Herhangi bir hizmet veya başka türlü bir işlem için para gönderiyorsanız bu bölümü seçmelisiniz.
- Goods: Herhangi bir mal ve eşya için para gönderiyorsanız bu bölümü seçiniz. Örnek olarak: Dijital kamera, fotoğraf makinesi, bilgisayar vs..
- eBay Item: Parayı ebayden aldığınız bir ürün için gönderiyorsanız bu bölümü işaretlemelisiniz.
Biz para yollamak istediğimiz kişiden host satın aldık, dolayısıyla bu hizmet seçeneğine karşılık gelen Service/Other seçeneğini seçtik. Bu işlemden sonra Continue yazan butona tıklayarak onaylama aşamasına geçiyoruz.

 

3.) Onaylama aşamasına geçtikten sonra karşımıza gelen formdaki bilgileri aşağıdaki şekilde dolduracağız.

 

1: Change - Bir önceki menüde herhangi bir işlemi yanlış girdiyseniz (tutarı, alıcı hesap adını, ödemenin ne için yapıldığını) buraya tıklayarak düzeltme yapabilirsiniz.
2: To - Ödemenin gideceği veya parayı yolladığımız kişinin mail adresi ve paypal hesap durumu bu bölümde yazmaktadır.
3: For - Parayı ne için gönderdiğimiz bu bölümde yazmaktadır.
4: Item Amount - Alınana mal veya hizmet için ne kadar ücret ödendiği bu bölümde yazmaktadır.
5: Gifts and Discounts - Bazı durumlarda satıcılar veya paypal size indirim kuponları vermektedir. Bu indirim kuponlarını buraya girerek, indirim kuponu ücreti kadar miktar gönderim ücretinden düşmektedir.
6: Total Amount - Toplam ödenecek ücret. Normal koşullarda Item Amount kadardır fakat indirim kuponu girildiyse kupon miktarı düşeceğinden toplam miktarda düşmektedir.

7: Payment Method - Ödeme metodu seçeneğini buradan yapabilirsiniz. Normal koşullarda paypal hesabınızda para var ise, paypal otomatik olarak bu hesabı yani PayPal Balance seçecektir. Bu ödeme metodu dışında Bank Account (banka hesabı) ve Credit Card (kredi kartı) ile ödeme yapabilirsiniz. Ödeme yöntemini değiştirmek için More Funding Options yazılı linke tıklamanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan sayfada diğer ödeme seçenekleri bulunmaktadır.
8: Shipping Address - Postalama Adresi normal şartlarda gerekli değildir. Fakat para gönderdiğiniz kişi ile özel olarak anlaştıysanız ve bu kişi sizden bu bilgiyi girmenizi istiyorsa Change linki ile gerekli değişikliği yapınız.

9: Subject - Alıcıya göndermek istediğiniz mesajın başlığını buraya yazınız.
10: Message - Para göndermek istediğiniz kişiye ulaştırmak istediğiniz mesajı buraya yazınız. Parayı alan kişi her gün birçok kişi ile çalışabilir. İşte bu bölümleri kullanarak aradaki hataları azaltabilir ve işlemleri hızlandırabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra alt tarafta bulunan Send Money yazılı butona tıklayarak para gönderme işlemini bitiriniz. Paypal ile para güvenli şekilde para gönderme işlemi yapabilmeniz için paypal hesabınızın bulunması gerekmektedir. Kolay bir şekilde paypal hesabı açmak istiyorsanız buraya tıklayınız ve dünyanın en büyük online ödeme sistemi olan paypal'e üye olunuz.

0
0
0
Yorum Yaz